Kadın Hastalıkları Miyom Nedir !!

Byadmin

May 14, 2022 , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rahim miyomları, rahim içinde büyüyen kanserli olmayan tümörlerdir. Miyom olarak da bilinirler. Doktorunuz size miyom (veya uterin fibroid) teşhisi koyduysa, bunun bir kadın rahminin en yaygın iyi huylu tümörü olduğunu ve tedavi edilebileceğini bilmek önemlidir. Peki, miyom nedir? Sebepler, semptomlar ve tedavi seçenekleri hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Miyom Nedir ?

Miyomlar, rahim içinde veya çevresinde gelişebilen, pürüzsüz, kanserli olmayan tümörlerdir. Kısmen kas dokusundan oluşan miyomlar servikste nadiren gelişir, ancak geliştiğinde genellikle rahmin daha büyük, üst kısmında da miyomlar vardır. (i) Rahmin bu kısmındaki miyomlara miyom veya leiomyom da denir.

Doktorlar pelvik muayene sırasında çoğu miyomu görebilir veya hissedebilir. Semptomlara neden olanlar cerrahi olarak veya daha az invaziv prosedürlerle çıkarılabilir.

Miyomların Belirtileri (diğer adıyla Rahim Fibroidleri)
Çoğu miyom bir noktada semptomlara neden olur. (i) En yaygın semptom, düzensiz veya ağır olabilen vajinal kanamadır. (i) Diğer semptomlar şunları içerebilir: (i)

Ağır kanama
Anemi
Yorgunluk ve güçsüzlük
ağrılı ilişki
Miyomlar enfekte olursa vajinadan ağrı, kanama veya akıntı
Nadir durumlarda karında baskı veya yumru hissi

Bir miyom idrar akışını engelliyorsa, idrar yapma zorluğu, idrara çıkma sonunda damlama veya idrar tutma. Miyomu olan kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının gelişme olasılığı daha yüksektir.
Büyük miyomlar idrar yolunu kısmen tıkayabilir veya prolapsus adı verilen vajinaya doğru şişebilir. Enfekte, kanama veya her ikisi birden olabilen prolapsus miyomlarda yaralar gelişebilir. Prolapsus miyomlar da idrar akışını engelleyebilir. (ben)

Miyomlara daha yaygın olarak rahim fibroidleri denir ve doğurganlık çağındaki kadınların yüzde 20’sini etkiler. (ii) Rahim miyomlarının belirti ve semptomları şunları içerir: (iii)

Anormal kanama
Pelvik kitleler
Pelvik ağrısı
kısırlık
Hamilelik komplikasyonları
Beş tip uterin miyom vardır:

En yaygın olanı rahim duvarında büyüyen intramural miyomlardır.
Subserozal miyomlar uterusun dış duvarında büyür. Büyüdükçe, boyutları nedeniyle yakındaki organlarda baskıya veya ağrıya neden olabilirler.
Submukozal fibroidler, uterus astarının hemen altında büyür ve uterus boşluğuna girerek ağır kanamaya ve diğer daha ciddi komplikasyonlara yol açabilir.
Saplı miyomlar, uterusun içinde veya dışında küçük saplarda veya gövdelerde büyür.
İntrakaviter miyomlar uterus boşluğuna doğru büyür.

Birden fazla miyom tipi geliştirebilirsiniz. Kadınların yüzde 70 ila 80’i 50 yaşına geldiklerinde fibroid tümörü geliştirir.

Rahim Fibroidlerinin Nedenleri

Östrojen, rahim fibroidlerinin büyümesini aktive ediyor gibi görünüyor. Aslında, hamileliğin ilk üç ayında, tüm miyomların yaklaşık üçte biri büyür, ancak doğumdan sonra küçülür. (iv) Genellikle menopozdan sonra rahim miyomları küçülür, ancak menopozdan sonra hormon tedavisi semptomlarının devam etmesine neden olabilir.

Fibroidlerin diğer nedenleri şunlardır: (iii)

Irk: Araştırmalar, miyomların Afrika kökenli Amerikalı kadınlar arasında daha yaygın olduğunu bulmuştur.
Yaş: Bir araştırma, 35 yaşından küçük beyaz kadınların, 45 yaşından büyük beyaz kadınlara göre daha hızlı büyüyen tümörlere sahip olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca, 30 yaşına kadar hamile kalmayı beklemek, kadınları uterin miyom geliştirme riski daha yüksek hale getirir.

Erken adet görme: İlk adetinizin erken yaşta olması miyom geliştirme riskini artırır.
Kafein ve alkol: 2016 yılında yapılan bir çalışmada, alkol ve kafein alımı ile artan rahim fibroidleri geliştirme riski arasındaki bağlantı ortaya çıkarıldı.

Genetik faktörler: Araştırmacılar, bazı spesifik genetik değişikliklerin miyom büyümesiyle bağlantılı olduğunu buldular.
Genel sağlık durumu: Obezite ve yüksek tansiyon da miyom gelişimi ve büyümesinde rol oynayabilir.
Diyet: Kırmızı et açısından zengin bir diyet, miyom geliştirme şansınızı artırıyor gibi görünüyor.

Rahim Fibroidlerinin (Myomlar) Tedavisi Rahim miyomu olan kadınların yaklaşık üçte biri semptomlarının şiddeti nedeniyle tedavi arayacaktır. (iii) Tedaviler noninvaziv seçeneklerden cerrahi seçeneklere kadar değişebilse de, tedavi seçimi tipik olarak hastanın yaşı – özellikle de menopoz yaşına yakınsa – ve hasta çocuk sahibi olmak istiyorsa, aşağıdaki gibi seçenekler ekarte edilerek belirlenir: histerektomiler. Tedavi yaklaşımı ayrıca miyomların sayısına, boyutuna ve konumuna da bağlıdır.

Bununla birlikte, çoğu doktor, rahim fibroidlerine bağlı herhangi bir semptom yoksa tedaviye gerek olmadığı konusunda hemfikirdir.

Ağır kanama yaşıyorsanız ve histerektomi olmak istemiyorsanız, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birkaç seçeneğiniz vardır:

Hormonal kontrasepsiyon.
Rahim içi cihaz.
antifibrinolitik
Steroid olmayan ajanlar.

Çocuk sahibi olmak istemiyorsanız, endometriyal ablasyon başka bir seçenektir. Bu işlem sırasında endometrium soğuk veya sıcak kullanılarak yok edilir.Gonadotropin salgılatıcı hormon agonisti (veya GnRH agonistleri) adı verilen ilaçlar miyomları küçültebilir, ancak tedavi durduğunda tekrar büyürler.

Myomektomi, endoskop adı verilen ince bir tüpün serviks yoluyla uterusa geçirildiği bir prosedür. Rahim bozulmadan bırakılırken miyom tıraş edilir ve çıkarılır. Fibroidleri azaltabilir, ancak tekrar büyüyebilirler.MRI kılavuzluğunda ultrason cerrahisi, miyomları küçültmek ve ağır kanamayı azaltmak için ultrason dalgalarını kullanır.

Unutmayın, miyom, leiomyom ve rahim fibroidlerinin hepsi aynı şeye atıfta bulunur – kanserli olmayan bir rahim tümörü. Uterin fibroid embolizasyonu , miyomlara kan akışını engelleyerek küçülmelerine ve ölmelerine neden olan minimal invaziv bir seçenektir. Bu minimal invaziv ayakta tedavi prosedürü uterus koruyucudur ve tek bir prosedür sırasında tüm miyomları tedavi edebilir, geleneksel cerrahi prosedürlere kıyasla daha az komplikasyon riski ve daha hızlı iyileşme sunar.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.